اسید هیدروفلوریک

اسید هیدروفلوریک یا HF چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ این محصول یکی از مواد مورد استفاده در صنایع مختلف مانند حکاکی روی شیشه است. جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت فروش اسید هیدروفلوریک با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. در ادامه متن نیز می توانید مطالبی را در مورد خواص ، کاربردها ، روش تولید ، MSDS و خطرات این ماده مطالعه کنید. 

خرید اسید هیدروفلوریک :

مبتکران شیمی عرضه کننده ی انواع مواد شیمیایی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد. برای خرید مواد شیمیایی مختلف با ما در ارتباط باشید.

فروش اسید هیدروفلوریک :

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود برای تهیه ی مواد شیمیایی با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین همکاران ما می توانند شما را در خریدی بهتر و مطمئن تر راهنمایی نمایند. پس با ما همراه باشید:

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران / تایوان/ چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه 165 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : %99

قیمت اسید هیدروفلوریک :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
  09198991006
            09198991007
            09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.

خواص و ویژگی ها 

اسید هیدروفلوریک یک ترکیب شیمیایی معدنی با فرمول شیمیایی HF می باشد که با سایر اسید های دیگر متفاوت است. این ماده (HF) به دو صورت بدون آب و محلول در آب (محلول هیدروژن فلوئورید در آب) است.

ویژگی ظاهری این دو نوع ترکیب شیمیایی عبارتند از: شفاف،بیرنگ و بسیار خورنده. همچنین این ماده بی رنگ منبع اصلی تامین فلوئور می باشد.

لازم به ذکر است این ماده یک اسید ضعیف اما بسیار خورنده است و می تواند بسیاری از مواد به خصوص اکسیدها و شیشه ها را در خود حل کند ( به دلیل ایجاد پیوند قوی بین آنیون های فلوئورید و مولکول های سیلیکون شیشه) ، به همین خاطر اسید هیدروفلوریک را در ظرف های پلاستیکی نگهداری میکنند .این ترکیب ماده اولیه برای تولید ترکیبات مهمی از جمله داروها و پلیمر ها مانند تفلون  می باشد. یکی از کاربردهای این ماده استفاده از آن برای حکاکی بر روی شیشه و فلزات است.

حکاکی با اسید هیدروفلوریک

خواص فیزیکی

گاز HF را به دلیل پتانسیل و فشار بیش از حدی که در اثر تشکیل گاز هیدروژن تشکیل می شود نمی توان بیشتر از دو سال در سیلندر های فولادی نگهداری کرد. ثابت تعادل این انحلال بسیار کوچک میباشد به همین دلیل هیدروژن فلوئورید ها به صورت مولکولی حل می شوند و قابل امتزاج در آب میباشند. به طور کلی محصول فوق جز هیدروهالیک اسیدها به شمار میرود که اسیدیته ی قوی ای ندارند.

این ماده هنگامی که در معرض هوا قرار می گیرد شدیدا بخار میشود و گازی با بوی تند و زننده منتشر می کند.

HF به صورت صنعتی توسط واکنش H2SO4 و CaF2 تولید می گردد. دلتا اچ این واکنش معمولا 59 Kj/mol می باشد. امروزه این واکنش معمولا در کوره های دوار به طول تقریبی 20 متر و قطر 3 متر انجام می گیرد. چنین کوره هایی بیش از 45 تن فلئورید هیدروژن در روز تولید می کنند. در ادامه به روش تولید این محصول بیشتر می پردازیم:

روش تولید :

محصول فوق طی واکنش بین اسید سولفوریک غلیظ و فلورین معدنی (CaF2) تحت حرارت 250 درجه سانتی گراد انجام می شود و طبق واکنش زیر هیدروژن فلوراید و کلسیم سولفات تولید میشود:

CaF2 + H2SO4 → 2 HF + CaSO4

سنگ معدن فلوئوریت یک منبع عمده برای تولید جهانی HF است.

همچنین به عنوان یک محصول جانبی در تولید اسیدفسفریک تولید میشود که از آپاتیت معدنی استخراج می گردد.
آپاتیت ها معمولا شامل درصد کمی از فلوئوروآپاتیت میباشد. بعد از جداسازی جامدات ، گازها با اسید سولفوریک و الیوم مورد تعامل قرار میگیرند و HF بی آب حاصل میشود. با توجه به ماهیت خورنده HF تولید آن با انحلال مواد معدنی سیلیکاتی همراه است و باعث تولید مقدار قابل توجهی اسید فلوروسایلیک میشود.

 

تولید اسید هیدروفلوریک

لازم به ذکر است که در واکنش بالا حدود 5 تا 10 درصد H2SO4 اضافی مورد نیاز خواهد بود. علت این موضوع را می توان به واکنش همزمان H2SO4 با فولاد کوره ی دوار و ناخالصی های موجود در فلوئورین (سیلیکا و کانی های اکسیدی و سولفیدی) نسبت داد. چون در برخی از این واکنش های جانبی (مثل واکنش زیر) آب تشکیل می گردد.لذا برای حذف آن از تری اکسید گوگرد به شکل اولئوم استفاده می شود.

اسیدیته:

اسید هیدروفلوریک به دلیل تعادلی بودن تجزیه آن در آب بعنوان اسید ضعیف دسته بندی میشود.

یونیزه شدن:

HF + H2O ⇌ H3O+ + F 

این محصول تنها هیدروهالیدی است که به عنوان اسید قوی در نظر گرفته نمیشود.

زمانی که غلظت HF به 100% نزدیک میشود، مقدار اسیدیته آن به طرز چشم گیری افزایش میابد .

HF ⇌ H2F+ + FHF3

آنیون بی فلوئورید FHF با پیوند بسیار قوی هیدروژن – فلورین- هیدروژن پایدار شده است.

واکنش با شیشه:

اسید هیدروفلوریک می تواند با شیشه وارد واکنش شود و آن را در خود حل نماید. HF با تشکیل اسید هگزافلوئوروسیلیک محلول در آب و گاز سیلیکون تترافلوئورید ، موجب انحلال سیلیکون دی اکسید (عنصر اصلی سازنده ی شیشه) می شود.

واکنش اسید هیدروفلوریک با شیشه

واکنش با آمونیاک

یک واکنش جالب این ماده ترکیب آن با آمونیاک است. از اختلاط این دو ماده با یکدیگر در مقیاس ماکروسکوپی شاهد به وجود آمدن نمک آمونیوم فلوراید خواهیم بود اما در مقیاس میکروسکوپی از اختلاط این دو ماده کمپلکس NH3–HF تشکیل می شود.

واکنش اسید هیدروفلوریک با آمونیاک

کاربردها

هیدروژن فلوراید در وهله اول برای تولید ترکیبات فلوئوره مانند گازهای یخچال و سایر ترکیبات معدنی و آلی استفاده می شود . همچنین در فرآیند پالایش نفت به عنوان کاتالیست در فرآیند آلکیلاسیون مورد استفاده قرار می گیرد که برای بالا بردن عدد اکتان بنزین انجام می گیرد .

اگر هیدروژن فلوئورید با آب رقیق شود ، اسید فلوریدریک تولید می شود که در کاربردهای متنوعی از حکاکی شیشه گرفته تا پاک سازی سطح فلزات مورد استفاده قرار می گیرد . مقدار کمی از این اسید برای تهیه محصولات شوینده و پاک کننده لکه استفاده می شود . در محصولاتی مانند پاک کننده های زنگ زدگی ، تمیز کننده چرخ و آجر، محصول فوق با غلظت 5% و یا بیشتر وجود دارد . استفاده کنندگان از این محصولات باید از تماس با آنها خودداری کنند زیرا این ماده می تواند مشکلاتی جدی را برای سلامتی انسان به وجود آورد .

 • تولید ترکیبات ارگانوفلورین ها:

اسید هیدروفلوریک به عنوان منبع فلوئور در تولید ترکیبات ارگانوفلورین مانند تفلون ، فلوئوروکربن ها ، فلوروپلیمرها و مبردهایی مانند فرون مورد استفاده قرار می گیرد.

 • سایر محصولات شیمیایی:

این ماده برای تولید بیشتر ترکیبات فلوراید معدنی با حجم بالا از جمله کریولیت ، آلومینیوم تری فلوئورید و غیره استفاده می شود.

 • در فلزکاری و پردازش فلزات:

در صنایع فلز کاری، برای اسید شویی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند اکسید ها و سایر ناخالصی های فولادهای کربن و فولاد ضد زنگ را بر طرف نماید. این ماده به صورت رقیق نیز می تواند در محصولات شوینده به عنوان پاک کننده مورد استفاده قرار بگیرد

 • حل کردن سنگ ها

این ماده می تواند اکسید ها و سیلیکات های موجود در سنگ ها (سنگ های پودر شده) را حل نماید.

ایمنی استفاده:

رعایت نکات ایمنی این محصول هنگام کار با آن ضروری است.

 اسید هیدرو فلوریک

در خصوص اطلاع از کاربرد های بیشتر این ترکیب شیمیایی می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.
برای ثبت سفارش و آگاهی از نحوه خرید و قیمت فروش اسید هیدروفلوریک با شماره های زیر تماس بگیرید . 

موسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

4 نظر برای «اسید هیدروفلوریک (HF) | خرید فروش اسید هیدروفلوریک»

 • دکتر محسن لباسچی.عایق پلاست سهیل می‌گوید:

  لطفآ راهنمایی بفرمائیدچکونه میتوانم با کارشناس محترتون گفتگوی تلفنی داشته باشم..باسپاس

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام.
   جناب دکتر لباسچی از بابت برخورد نامناسب همکاران ما با جناب عالی بسیار متاسفیم. این روزها فشار کاری بالایی بر روی دوستان همکار ما می باشد. عذر خواهی ما را پذیرا باشید.
   سبز و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *