اسید هیدرو فلوریک
اسید هیدروفلوریک (فلوریدریک اسید HF ) | خرید فروش اسید هیدروفلوریکReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

اسید هیدروفلوریک (hydrofluoric acid) یا اسید HF چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ این محصول یکی از اسیدهای مورد استفاده در صنایع مختلف مانند حکاکی روی شیشه است . جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت فروش اسید هیدروفلوریک با مشاوران ما در دفاتر فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

در ادامه متن نیز می توانید مطالبی را در مورد خواص ، کاربردها ، روش تولید ، MSDS و خطرات این اسید مطالعه کنید. 

خرید اسید هیدروفلوریک :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش اسید هیدروفلوریک :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران / تایوان/ چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه 165 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : %99

قیمت اسید هیدروفلوریک :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
  09198991006
            09198991007
            09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.

.

اسید هیدروفلوریک چیست ؟

این ماده یک ترکیب شیمیایی معدنی با فرمول شیمیایی HF می باشد که با سایر اسید های دیگر متفاوت است. این ماده (HF) به دو صورت بدون آب و محلول در آب (محلول هیدروژن فلوئورید در آب) است . ویژگی ظاهری این دو نوع ترکیب شیمیایی :شفاف،بیرنگ و بسیار خورنده است. همچنین این ماده بی رنگ منبع اصلی تامین فلوئور می باشد.

مشخصات و نام های دیگر این ترکیب: اسید هیدروفلوئوریدریک، هیدروفلوئوریک اسید (فلوریدریکاسید HF و اسید فلوئوریک ،خوانده می شود.

لازم به ذکر است این ماده یک اسید ضعیف اما بسیار خورنده است و می تواند بسیاری از مواد به خصوص  اکسیدها وشیشه ها را در خود حل کند ( بدلیل ایجاد پیوند قوی بین آنیون های فلوئوراید و مولکول های سیلیکون شیشه ، میتواند شیشه را در خود حل کند) ، به همین خاطر این ترکیب را در ظرف های پلاستیکی نگهداری میکنند .این ترکیب ماده اولیه  برای تولید ترکیبات مهمی از جمله داروها و پلیمر ها مانند تفلون  می باشد. یکی از کاربردهای این ماده استفاده از آن برای حکاکی بر روی شیشه و فلزات است.

حکاکی با اسید هیدروفلوریک

خواص فیزیکی

هیدروفلوئوریک با لعاب شیشه ، سفال ، بتن ، لاستیک و بسیاری از فلزات واکنش نشان میدهد و گاز هیدروژنی که پس از واکنش با فلزات ایجاد میشود خطرناک و حالت انفجاری دارد.
گاز HF را نمی توان بیشتر از دوسال در سیلندر های فولادی نگهداری کرد بدلیل پتانسیل و فشار بیش از حدی که در اثر تشکیل گاز هیدروژن تشکیل می شود. ثابت تعادل این انحلال بسیار کوچک میباشد به همین دلیل هیدروژن فلوئوریدها به صورت مولکولی حل میشوند و قابل امتزاج در آب میباشد. این اسید نیز جز هیدروهالیک اسیدها به شمار میرود و اسیدهای هیدروهالیک اسیدیته قوی ندارند.
اسید فلوریدریک بعنوان محصول جانبی تولید اسید فسفریک بدست می آید. 

هیدروفلوئوریک اسید هنگامی که در معرض هوا قرار می گیرد شدیدا بخار میشود و گازی با بوی تند و زننده منتشر می کند.

روش تولید اسید فلوئوریدریک (HF) :

هیدور فلئوریک اسید طی واکنش بین اسید سولفوریک غلیظ و فلورین معدنی (CaF2) تحت حرارت 250 درجه سانتی گراد  انجام میشود و طبق واکنش زیر هدروژن فلوراید و کلسیم سولفات تولید میشود:

CaF2 + H2SO4 → 2 HF + CaSO4

سنگ معدن فلوئوریت یک منبع عمده برای تولید جهانی HF است.

همچنین بعنوان یک محصول جانبی در تولید اسیدفسفریک تولید میشود که از آپاتیت معدنی استخراج میشود.
آپاتیت ها معمولا شامل درصد کمی از فلوئوروآپاتیت میباشد. بعد از جداسازی جامدات ، گازها با اسید سولفوریک و الیوم مورد تعامل قرار میگیرند و HF بی آب حاصل میشود. با توجه به ماهیت خورنده HF تولید آن با انحلال مواد معدنی سیلیکاتی همراه است و باعث تولید مقدار قابل توجهی اسید فلوروسایلیک میشود.

 

تولید اسید هیدروفلوریک

اسیدیته:

این محصول به دلیل تعادلی بودن تجزیه آن در آب بعنوان اسید ضعیف دسته بندی میشود.

یونیزه شدن:

HF + H2O ⇌ H3O+ + F 

این محصول تنها هیدروهالیدی است که بعنوان اسید قوی در نظر گرفته نمیشود.

زمانی که غلظت HF به 100% نزدیک میشود و مقدار اسیدیته آن به طرز چشم گیری افزایش میابد .

HF ⇌ H2F+ + FHF3

آنیون بی فلوئورید FHF با پیوند بسیار قوی هیدروژن – فلورین- هیدروژن پایدار شده است.

کاربردها

هیدروژن فلوراید در وهله اول برای تولید ترکیبات فلوئوره مانند گازهای یخچال و سایر ترکیبات معدنی و آلی استفاده می شود . همچنین در فرآیند پالایش نفت به عنوان کاتالیست در فرآیند آلکیلاسیون مورد استفاده قرار می گیرد که برای بالا بردن عدد اکتان بنزین انجام می گیرد .

اگر هیدروژن فلوئورید با آب رقیق شود ، اسید فلوریدریک تولید می شود که در کاربردهای متنوعی از حکاکی شیشه گرفته تا پاک سازی سطح فلزات مورد استفاده قرار می گیرد . مقدار کمی از این اسید برای تهیه محصولات شوینده و پاک کننده لکه استفاده می شود . در محصولاتی مانند پاک کننده های زنگ زدگی ، تمیز کننده چرخ و آجر اسید HF با غلظت 5% و یا بیشتر وجود دارد . استفاده کنندگان از این محصولات باید از تماس با آنها خودداری کنند زیرا این اسید می تواند مشکلاتی جدی را برای سلامتی انسان به وجود آورد .

ایمنی استفاده:

این ماده سمی است. یون های فلوئور موجود در محلول یا بخار اسید HF به بافت های پوستی و استخوان ها حمله کرده و

به آن ها آسیب های جدی وارد میکند و این آسیب ها تا زمانی که تمامی این یون ها مصرف نشوند ادامه خواهد داشت.هنگام آسیب با اسید فلوئوریدریک سوزش و درد آنی به طور محسوس حس نمیشود (سوختگی با این اسید تا ساعت ها پس از تماس با آن آشکار نمیشود)  اما یون ها در زیر بافت های بدن در حال تخریب شدید میباشند و در تشخیص اولیه آن نباید سهل انگاری صورت گیرد.استنشاق گاز HF میتواند باعث تخریب دائمی شش ها بشود.در صورت تماس با آن، شیوه درمان متفاوت از اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک و هیدروکلریک می باشد. 

رعایت نکات ایمنی این محصول هنگام کار با آن ضروری است.

 اسید هیدرو فلوریک

در خصوص اطلاع از کاربری های مهم این ترکیب شیمیایی می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.
موارد استفاده ی HF
برای ثبت سفارش و آگاهی از نحوه خرید و قیمت فروش اسید هیدروفلوریک با شماره های زیر تماس بگیرید . 

موسسه ی مبتکران شیمی

9 نظر برای «اسید هیدروفلوریک (فلوریدریک اسید HF ) | خرید فروش اسید هیدروفلوریک»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *