خرید اسید سولفامیک

اسید سولفامیک چیست؟  این ماده یک کریستال جامد سفید رنگ با دانسیته 2.1 gr/cm3می باشد. در 205 درجه ی سانتی گراد ذوب می شود، قابل احتراق است، باعث تحریک پوست، چشم و لایه های مخاطی می شود و در تولید رنگ سایر محصولات شیمیایی از آن استفاده می گردد. این ماده می تواند در دوزهای بالا بر روی فلزات مختلف اثر خورندگی داشته باشد، اما در مقایسه با HCl و H2SO4 در دوزهای یکسان، بسته به نوع فلز مورد نظر 2 تا 6 برابر کمتر خوردگی ایجاد می کند. همین عامل باعث شده است که است که از این ماده به عنوان جرم زدا در صنایع مختلف به صورت گسترده استفاده شود. در ادامه با کاربرد ها و خواص اسید سولفامیک بیشتر آشنا می شویم.

اسید سولفامیک ایرانی

این ماده ترکیبی ساده می باشد که دارای تنها یک اتم گوگرد است و به صورت کوالانسی به گروه های آمینی و کربوکسیلی متصل است و با  پیوندهای دوگانه به دو اتم اکسیژن متصل می باشد.

ساختار مولکولی این ماده را می توانید در زیر مشاهده نمایید:

ساختار سولفامیک اسید

از نام های دیگر این ترکیب می توان به آمیدوسولفونیک اسید، آمینوسولفونیک اسید، آمیدوسولفوریک اسید و ایمیدوسولفونیک اسید نیز شناخته شده است.

ترکیب فوق به عنوان یک آلودگی غذایی شناخته می شود، این ماده از طریق کاغذ و مقوای بسته بندی محصولات غذایی می تواند به غذا راه پیدا کند. از این ماده در تولید کاغذ و خمیر آن استفاده می کنند.

 

H3NO3Sفرمول شیمیایی
97.088 gr/molجرم مولی
205 °Cنقطه ذوب
کریستال جامد (ارتومبیک)شکل پایدار
سفید (در گرید گرانولی: سفید مایل به خاکستری یا زرد)رنگ
بدون بوبو
به راحتی در آب حل می شود – در الکل ها، استون و مواد با پایه نیتروژن قابل حل استحلالیت
در دوزهای بالا قابلیت خورندگی بر روی فولاد، مس، برنز، آلومنیوم و … را داردخورندگی

تولید اسید سولفامیک

برای تولید این ماده از واکنش به شدت گرمازای بین اوره، گوگرد تری اکسید و اسید سولفوریک استفاده می شود. این واکنش در دو مرحله انجام می شود:   

         NH2CONH2 + SO3   NH2CONHSO3H                                

حلال مورد استفاده در این مرحله اولیوم  است. در این مرحله دما جهت کنترل میزان گرما و تبدیل، پایین نگه داشته می شود.

NH2CONHSO3H + H2SO4  2 HSO3NH2 + CO2                       

در این مرحله دما در حدود 80°C نگه داشته می شود، این کار باعث می شود که ناخالصی های کمتری تشکیل و تولید شود. گوگرد تری اکسید اضافه نیز از سیستم حذف می شود.

محصول بدست آمده از این روش دارای خلوص تقریبی 95% است (ناخالصی ها H2SO4 و NH4HSO4 هستند). خلوص بالاتر را با عمل کریستالیزاسیون مجدد می توان بدست آورد.

اسید سولفامیک ایرانی

کاربرد اسید سولفامیک

یکی از مهمترین موارد استفاده از این محصول در تولید کاغذ می باشد. برخی دیگر از مهمترین کاربردهای این محصول نیز در ادامه بررسی شده است:

جرم زدا

از این ماده به عنوان جرم زدای بسیار قوی در بسیاری از تجهیزات صنعتی استفاده می کنند.

 

تولید رنگ، رنگدانه ها 

محصول فوق نیتریدهای اضافی در واکنش دیازیتیزاسیون مربوط به تولید رنگ و رنگدانه ها را حذف می کند. همچنین می توان برای حذف نیتریدهای موجود در آب پساب از آن استفاده کرد.

تثبیت کلر

گاز کلر در آب تشکیل HOCl می دهد، در واکنش HOCl با اسید سولفامیک،  N-Chloro-Sulfamic Acid تولید می شود که پایداری بیشتری نسبت به HOCl دارد و همچنان دارای کلر فعال نیز می باشد. به همین دلیل از این ترکیب شیمیایی در استخرها و برج های خنک کننده به عنوان تثبیت کننده کلر استفاده می شود.

آبکاری الکتریکی و خالص سازی الکتریکی

الکترولیت های فلزی سولفامات به دلیل قابلیت بالایی که در حلالیت کادمیوم، کبالت، نیکل، سرب و نقره دارند، همچنین رسوبات آن ها نیز درخشان و متراکم هستند، در آبکاری الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. سولفامات سرب در خالص سازی روی هنگامی که کیفیت بالای روی مدنظر باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

آبکاری الکتریکی و خالص سازی الکتریکی

سولفاته کردن

از این ماده برای سولفاته کردن بسیاری از ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می گیرد. سولفاته کردن آلکیل فنو اتیلن اکساید (در مواد شوینده کاربرد دارد) و رزین های فنول فرمالدهید اتوکسیله شده، توسط این ماده انجام می شود.

صنعت پلاستیک

در صنعت پلاستیک هر جایی که نیاز به یک عامل بهبود دهنده باشد که: ضررهای استفاده از اسیدهای معدنی را نداشته باشد و نسبت به اسیدهای آلی عملکرد سریعتری داشته باشد، از سولفامیک اسید استفاده می شود.

مزایای استفاده از اسید سولفامیک در جرم زدایی

  • عمر بسیار طولانی دارد.
  • سولفامیک اسید در جرم زدایی و پاک کنندگی بسیار موثر است.
  • پاک کنندگی کامل از لحاظ شیمیایی را می تواند انجام دهد و نیازی شستشوی ثانویه نخواهد بود.
  • هیچ مخزن یا سیستم ذخیره سازی برای تنظیم دوز آن نیاز ندارد.
  • حمل آن آسان و اثرات نامطلوب ندارد.
  • جامد را می توان مستقیما به سیستم اضافه کرد و از هزینه ها کاست.
  • اگر به صورت تصادفی دوز بالایی از آن در سیستم استفاده شود، اثر مخربی بر فلزات سیستم نمیگذارد و رسوبات موجود در سیستم را پاک می کند.

مزایای استفاده از اسید سولفامیک در جرم زدایی

این ترکیب را در صنایع گوناگون و برای مقاصد مختلف می توان استفاده کرد، داشتن دانش و آگاهی لازم در مورد این ترکیب شیمیایی و کاربردهای سولفامیک اسید کمک شایانی در استفاده درست از این ماده میکند.

MSDS اسید سولفامیک

MSDS اسید سولفامیک

MSDS یا برگه اطلاعات ایمنی ماده، برای هر ماده­ای حاوی اطلاعات پایه­ای در مورد آن ماده از قبیل نام ماده وتولید کننده آن، ترکیب شیمیایی، خواص فیزیکی و شیمیایی، اثرات آن بر انسان و غیره است.

این ماده باعث تحریک پوست، چشم و دستگاه تنفسی می شود و همچنین ممکن است باعث سوختگی شود. در محلول های آبی می تواند باعث خوردگی فلز شود. در صورت تماس با پوست و یا چشم شستشوی محل مورد نظر با آب فراوان حداقل به مدت 15 دقیقه توصیه شده است. در صورت نوشیدن و بلع، خوردن دو لیوان آب یا شیر و سپس مراجعه به مراکز درمانی بهترین کار ممکن است.

این ماده در غلظت های بالا میتواند موجب خوردگی در پوست انسان نیز بشود.

 

منابع

Sulphamic Acid. (n.d.). Retrieved December 23, 2018, from http://www.ravirajchemicals.com/products-sulphamic-acid.aspx

Sulfamic acid. (n.d.). Retrieved December 23, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sulfamic_acid#section=Pharmacology-and-Biochemistr

Ma, X. (n.d.). Retrieved December 23, 2018. doi:10.15255/cabeq.2013.1904

Klöpffer, W. (2002). The areas of protection debate .The International Journal of Life Cycle Assessment, 7(2), 94-94. doi:10.1007/bf02978852

موسسه ی مبتکران شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *