اسید استیک

این ترکیب, با فرمول شیمیایی “CH3COOH” یک مونوکربوکسیلیک اسید همراه با یک گروه “COOH” است. این ماده در دمای اتاق مایع, بی رنگ, شفاف با بویی تند است. استفاده از این ماده در فرایندهای شیمیایی بسیار متداول است. جهت خرید این اسید کلیک کنید. 

این اسید را هم چنین با نام های اتانوئیک اسید ویا متان کربوکسیلیک اسید نیز در بسیاری از فرایندهای صنعتی می شناسند. همانند سایر اسیدها درطی حل شدن آن, یون هیدروژن (H+) در آب آزاد می شود. با این حال این اسید در دسته ی اسیدهای ضعیف دسته بندی می شود

چرا که به طور کامل در آب حل نمی شود. (PH=4.8). اسید استیک خالص، مایعی بی رنگ با بویی تیز ، مایعی خورنده و قابل اشتعال می‌باشد.

این اسید در 16.6 درجه سانتی‌گراد منجمد می‌شود. به این دلیل و همچنین ظاهر یخ مانند آن به نام اسید استیک گلاسیال معروف است.توصیه می شود همیشه پیش از شروع به کار با این اسید, حتما msds استیک اسید مطالعه شود.

در صنعت پتروشیمی, acetic acid یک محصول نسبتا بالادستی محسوب می شود که به لحاظ جایگاه متانول را به عنوان سرشاخه بالادست خود دارد. در پایین دست خود نیز طیف بسیار متنوعی ازمحصولات را دارد که در شکل زیر زنجیره ارزش آن را مشاهده می کنید.

acetic acid

زنجیره ارزش اسید استیک در جدول:

acetic acid

شرح فرایند تولید اسید استیک:

در حال حاضر متداول ترین روش تولید استیک اسید صنعتی , ترکیب متانول با کربن مونوکسید است که این متد از اوایل دهه ی 1970 به بعد به عنوان یک گزینه ی جدی مطرح شد. تا سال 2010 بیش از 80% از ظرفیت جهانی تولید این محصول بر مبنای همین روش بوده است. در طی این سال ها بیشترین حوزه ای که به منظور بهینه سازی بیشترین تمرکز بر روی آن بوده است, کاتالیست این فرایند بوده است.

این بهینه سازی در تمامی لایسنس ها بر روی بازدهی, انتخاب پذیری , هزینه ساخت , پایداری , بازیابی و هم چنین بهینه سازی شرایط عملیاتی کاتالیست بوده است.

کاتالیست این فرایند بر مبنای rhodium/iodide است. تا پیش از دهه 1970 این ماده را عموماً در طی فرایندی با استفاده از اتیلن تولید می کردند.

روش تولید کمپانی Chiyoda Crop

در حال حاضر شرکت های لایسنسور نسبتا زیادی دارای تکنولوژی فرایند تولید این اسید در مقیاس تجاری هستند. در زیر به عنوان نمونه فرایند مورد استفاده توسط کمپانی Chiyoda Crop. به عنوان آمده است.

به طور خلاصه در این فرایند, جریان خوراک اصلی متانول به دو جریان مجزا تقسیم می شود و در تماس با offgas خروجی از راکتور در برج جذب فشار بالا (7) و جریان گاز رقیق در برج, فشار پایین قرار می گیرد(8).

جریان کربن مونوکسید نیز فشرده شده و به راکتور تزریق می شود. راکتور مورد استفاده در این فرایند از نوع رایزر است و هیچ گونه بخش مکانیکی متحرکی ندارد. کاتالیست مورد استفاده در این طراحی نیز که با نام تجاری ACETICA catalyst شناخته می شود یک کاتالیست بر مبنای عنصر رادیوم است که بر روی یک ساپورت جامد سوار شده است.

جریان مایع خروجی از راکتور به یک فلش درام (2) هدایت می شود تا آنجا فرایند فلش بر روی آن انجام شود. استیک اسیدخام تبخیر شده به یک ستون دی هیدراسیون (3) فرستاده می شود تا آب همراه و هم چنین گازهای سبک از آن جدا شوند.

سپس جریان استیک اسید خشک به ستون نهایی (4) منتقل می شود تا در آنجا محصولات جانبی سنگین از آن جدا شوده و از پایین برج خارج شود.

محصول این ستون نیز به منظور حذف یون های I- از آن به ستون یون زدایی (5) فرستاده می شود. جریان بخار خروجی از بالای این ستون نیز به ستون جذب فشار پایین (8) برمی گردد تا مجددا در تماس با متانول قرار گیرد. هم چنین CO, متان و سایر محصولات جانبی سبک موجود در جریان بخار خروجی از برج های جذب و هم چنین محصولات جانبی سنگین خروجی از ستون نهایی (4) همگی به اسکروبر (9) فرستاده می شود.

acetic acid

 

تکنولوژی جدید شرکت BP

لازم به ذکر است که کمپانی BP اخیراً از یک تکنولوژی جدید به منظور تولید استیک اسید به نام  SaaBre™ رونمایی کرده است که در این روش طی یک فرایند سه مرحله ای به طور مستقیم گاز سنتز به استیک اسیدتبدیل می شود که دیگر نیازی به تولید متانول و یا واحد خالص سازی CO در آن وجود ندارد. این امر موجب کاهش قابل توجه هزینه های اولیه ساخت واحد می شود.

پیش بینی می شود این تکنولوژی, به تکنیک قالب در طی سال های آینده به منظور تولید این ماده تبدیل شود. در کاربردهای آزمایشگاهی در حال حاضر اسیداستیک مرک یکی از پرطرفدارترین برندهای این محصول محسوب می شود. لازم به ذکر است استیک اسید خوراکی یا استیک اسید قطره گوش نیز کاربرد فراوانی دارد.

.

بازار جهانی:

بر طبق پیش بینی کمپانی IHS در سال میلادی گذشته (2017) میزان تولید جهانی استیک اسید به بیش از 16 میلیون تن در سال رسیده است.

چین, ایالات متحده, آسیا (به جزء چین) و اروپای غربی اصلی ترین بازار این محصول را تشکیل می دهند. این مناطق نام برده بیش از 90% از بازار مصرف این اسید را تشکیل می دهند.

تولید وینیل استات مونومر (VAM) بیشترین حوزه ی مصرفی استیک اسید را در هر یک از این چهار منطقه ی نام برده, تشکیل می دهد. (بیش از 30% مصرف جهانی این ماده). VAM عموما به مصرف تولیدکنندگان محصولات پلیمری برای تولید چسب و مواد پوششی میرسد. 

acetic acid

هم چنین در سال 2016 تخمین زده می شود که حدود 24% از کل مصرف جهانی استیک اسید به منظور تولید ترفتالیک اسید (PTA) مورد استفاده قرار گرفته است.

PTA عموما به مصرف واحدهای تولیدکننده ی پلی اتیلن ترفتالات (PET), انواع فیبرها, رزین ها و فیلم ها, می رسد. Acetic anhydride نیز 13% از کل مصرف جهانی استیک اسید را تشکیل می دهند.

این ماده هم عموما به منظور تولید دستمال کاغذی مورد استفاده قرار می گیرد. حوزه ی دیگری که بخش بزرگی از بازار acetic acid را به خود اختصاص می دهد, واحد های تولید اتیل و بوتیل استات هستند که بازه ای به بزرگی 20% از این بازار را به خود اختصاص می دهد.

استات استر ها به طور عمده به منظور تولید محول های رنگی و پوششی مورداستفاده قرارمیگیرد.

به طور کلی موسسه تحقیقاتی IHS پیش بینی می کند که در طی سال های 2017 تا 2021, سالانه به طور میانگین 3 الی 4% میزان مصرف بازار جهانی استیک اسید افزایش یابد.

acetic acid

acetic acid

گرید خوراکی این ماده ی شیمیایی با نام سرکه شناخته می شود.

برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

02177641136

02177649244                               

02177641217

مراجع:

[1] “Acetic Acid process catalyzed by ionically immobilized rhodium complex to solid resin support” Journal of chemical engineering of japan, Vol. 37, 4, pp. 536-545 (2004).

[2] The Chiyoda/UOP ACETICA process for the production of acetic acid, “8th Annual Saudi-Japanese symposium on catalysts in petroleum refining & petrochemicals, KFUPM-RI, Dhahran, Saudi Arabia, Nov. 29-30 1998.

[3] Petrochemical processes 2005. (2004). Houston, Tex.: Gulf Pub. Co.

[4] Pubchem.ncbi.nlm.nih.gov. (2018). Acetic acid. [online] Available at: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/acetic_acid [Accessed 1 Sep. 2018].

[5] IHS Chemical World Analysis- Methanol. (2016). Houston, Texas 77077: IHS Chemical, pp.102-105.

[6] Tccim.ir. (2018). اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران. [online] Available at: http://www.tccim.ir/ImpExpStats_TarrifCustomCountry.aspx?slcImpExp=Export&slcCountry=&sYear=1397&mode=doit [Accessed 1 Sep. 2018].

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *