آشنایی با کاربرد ها

این ماده می تواند به وسیله یک واکنش بسیار ساده و ارزان تولید شود. این واکنش شامل خنثی سازی اسید استیک است. همچنین از موادی مانند سرکه، استیک اسید گلاسیال،Sodium Carbonateت ، Sodium bicarbonate یا Sodium Hydroxide می توان استفاده کرد.

وقتی که از واکنش میان Sodium Carbonate یا بی کربنات استفاده شود کربنیک اسید بعنوان محصول جانبی بدست می آید.

CH3COOH + NaHCO3 → CH3COONa + H2CO3

 

اما اگر از ترکیب NaOH استفاده شود آب بعنوان محصل جانبی بوجود می آید.

 

CH3COOH + NaOH → CH3COONa + H2O

 

کاربرد ها

این محصول در صنایع غذایی، پزشکی، نساجی و… به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به کاربرد های این ماده در این صنایع بیشتر پرداخته شده است.

صنایع غذایی :

در این صنعت از استات سدیم به عنوان طعم دهنده به دلیل دارا بودن طعم سرکه آن مورد استفاده قرار می گیرد. برای نمونه ، در چیپس سیب زمینی سرخ شده ، از آن بعنوان طعم دهنده نمک و سرکه استفاده می شود.این ماده بدلیل ثابت نگهداشتن pH در یک محدوده مشخص به پیشگیری نمک از گسترش باکتری ها کمک می کند.حتی در بعضی از مناطق به تولیدات الکلی اضافه می شود تا از خماری بعد از مصرف این مواد جلوگیری شود.خاصیت نگهدارنده بودن این محصول باعث شده است که از آن در گوشت های فراوری شده (سوسیس و کالباس)، تولید رب گوجه فرنگی و سالادهای مختلف استفاده گردد.

ترشی ها به خصوص ساخت خیار شور حاوی این ماده می باشند. این ماده می تواند موجب ایجاد طعم ترش و شور شود. طعم ترش حاصله در نتیجه ی تفکیک یون های acetate و طعم شور آن نتیجه ی تفکیک یون های Na است.

در ساخت پنیر های فراوری شده نیز این ماده به عنوان امولسیفایر مورد استفاده قرار می گیرد. خامه ی ترش، کره، شیر و ماست نیز می تواند حاوی این ماده باشد

 

کاربردها

 

مصارف صنعتی

ماده مورد بحث ما بعنوان یک پاک کننده باعث درخشنگی و تمیز شدن سطوح فلزی می شود.

همچنین در محلول های دباغی چرم و فیلم های عکاسی ردپای این محصول را می توان یافت و در فرآیندهای تصفیه آب به تازگی به کار می رود.

در صنایع نساجی این محصول دارای کاربردهایی فراوان مانند از بین بردن نمک های کلسیمی که باعث کم شدن عمر پارچه می شوند،ثابت کردن رنگ های مورد استفاده در پارچه ها و همچنین در پساب و دور ریختنی های صنعت تولید پارچه و الیاف نیز برای خنثی سازی جریان های حاوی اسید سولفوریک و در حین استفاده از رنگ های آنیلین نیز بکار گرفته می شود.

قابل ذکر است که این ماده یک عامل کاهنده در ولکانش بر روی کلرپروین در تولید لاستیک های مصنوعی است. در پردازش پنبه برای پد پنبه یکبار مصرف،بعنوان از بین برنده الکتریسیته ساکن استفاده می شود.

 در کاربردهای بیوشیمیایی بعنوان یک محلول بافر از این محصول می توان استفاده کرد. همچنین ترکیب فوق می تواند موجب خنثی سازی سولفوریک اسید شود

در آب بندی بتن ها از این پرکننده استفاده می کنند.که بسیار ارزان تر و بهت از اپوکسی ها عمل می کند.

صنایع آرایشی و بهداشتی

در این صنایع بدلیل بافر بودن و خنثی بودن این ماده برای تولید صابون و گستره ی وسیعی از محصولات آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

بازار جهانی 

در سال های اخیر صنعت تولید این ماده در سراسر جهان شامل پیشرفت هایی گسترده بود.این ارتقا جایگاه بدلیل پیشرفت در سرمایه گذاری خارجی کشورها، صنعت چرم و نساجی بوده است.

رشد بسیار مثبت در صنایع نساجی و چرم با توجه به افزایش درآمد افراد ، تغییر شیوه زندگی مردم  و … هر کدام به سهم خود نقش بزرگی را در ارتقا و رشد صنعت تولید این ماده تا سال 2024 ایفا خواهند کرد.

هچنین بدلیل پیشرفت کاربرد این محصول در صنایع نساجی بازارهای این محصول در کشورهای آسیا، اقیانوسیه و آمریکای شمالی که بستر خوبی برای فعالیت در این زمینه هستند تا سال 2024 شاهد پیشرفت های چشمگیری خواهد بود.

msds و خطرات

این ماده بسیار خوردنده و تحریک کننده چشم و پوست می باشد.

در صورت برخورد غیر مجاز و بیش از حد با این ماده اقدامات اولیه را برای نجات جان مصدوم که شامل در معرض هوای ازاد قرار گرفتن، دور کردن مصدوم از مواد شیمیایی و تماس با مراکز درمانی است را فورا انجام دهید.

این ماده قابل احتراق است.

لطفا پیش از تماس با این محصول MSDS آن را مطالعه بفرمایید.

منابع :

 

 Formula. (n.d.). Retrieved February 4, 2019, from http://www.softschools.com/formulas/chemistry/sodium_acetate_formula/383/

Industrial and Domestic Uses Of . (2012, April 19). Retrieved February 4, 2019, from https://susie438.wordpress.com/industrial-and-domestic-uses-of-sodium-acetate/

15, P. D. (2018, February 15).  Market worth over $220mn by 2024. Retrieved February 4, 2019, from https://www.gminsights.com/pressrelease/sodium-acetate-market

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *