ادتا 2 سدیمReviewed by مبتکران شیمی on Oct 2Rating:

  کشور تولید کننده: چین

  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

  درصد خلوص: 99% 

$ قیمت ادتا 2 سدیم : برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
      
09198991006
             09198991007
             09198991008 

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

 

 

 مشخصات فیزیکی و شیمیایی

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید یا به اختصار EDTA آمینوپلی  کربوکسیلیک اسیدی است که ماده ای بیرنگ و قابل حل در آب است.

فرمول شیمیایی : C10H16N2O8 

وزن مولکلولی :   292/24g/mol  

 انالیز و مشخصات فنی ادتا 2 سدیم 

 تولید

این ترکیب بری اولین بار در سال 1935 توسط مونز در اثر اختلاط اتیلن دی آمین و کلرو دی استیک اسید ایجاد شد.امروزه EDTA  از واکنش اتیلن دی آمین، فرمالدهید و سدیم سیانید سنتز می­شود.این مسیر منجر به تولید نمک سدیم شده که در مرحله بعدی تبدیل به اسید می­شود.

H2NCH2CH2NH2 + 4CH2O + 4NaCN + 4H2O → (NaO2CCH2)2NCH2CH2N(CH2CO2Na)2 + 4NH3

(NaO2CCH2)2NCH2CH2N(CH2CO2Na)2 + 4HCl → (HO2CCH2)2NCH2CH2N(CH2CO2H)2 + 4NaCl

 

این فرآیند سالانه برای تولید 80 هزار تن EDTA  صورت می­گیرد.

 کاربرد

EDTA برای انحلال رسوبات آهکی به طور گسترده ای استفاده می­شود. مورد عمده مصرف این ماده در جداسازی یون های فلزی موجود در محلول های آبی است. در صنعت نساجی ضمن گرفتن یون ها، از ایجاد ناخالصی در رنگ های سنتز شده جلوگیری کرده و مانع از تغییر رنگ آنها می­شود. در صنعت خمیر و کاغذ از عملکرد یون های فلزی به خصوص از (Mn(II خودداری کرده و با مهار آنها کاتالیز نامتناسب هیدروژن پر اکساید (که به عنوان سفید کننده فاقد کلر شناخته می­شود) را متوقف می­کند.

به علل مشابه به برخی مواد غذایی افزوده می­شود تا مدت نگهداری آنها را افزایش دهد.

کاهش سختی آب در لباسشویی ها و همچنین در مقیاس های بزرگتر در دیگ های بخار مربوط به اتصال  یون های Ca+2, Mg+2 و سایر یون های فلزی است. که در این مورد نیز از EDTA استفاده می­شود . در حضور EDTA یون های فلزی رسوب می­کنند به همین دلیل در اکثر شوینده ها از این ماده استفاده می­شود.

حل کردن یون های آهن توسط EDTA می­تواند در pH خنثی و یا اسیدی انجام شود. این ویژگی در بخش کشاورزی خصوصا کشت های هیدروپونیک(آب پایه ) اهمیت اساسی دارد. البته با توجه به این نکته که تشکیل لیگاند وابسته به اسیدیته است EDTA در  بهبود حلالیت آهن در خاک های خنثی تاثیری ندارد.

به عبارت دیگر در pH نزدیک خنثی و بالاتر از آن ، آهن (III) به شکل نمک نامحلولی در میآید، که دسترسی کمتری به گونه های گیاهی حساس دارد و  مطلوب نیست.

EDTA برای حذف هیدروژن سولفید از جریان گاز نیز مورد استفاده قرار میگیرد. در این تبدیل هیدروژن سولفید به عنصر گوگرد اکسید می­شود:

   H2S +2[Fe(EDTA)] → 2[Fe(EDTA)]2- + 2H++ S

 

این ماده در جداسازی فلزات لانتانید توسط کروماتوگرافی تبادل یونی نیز کاربرد دارد. تبادل یونی امروزه به عنوان تنها روش ایجاد لانتانیدها با درصد خلوص بالاست.

صنایع داروسازی

EDTA  در لیست سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از داروهای بسیا مهم تلقی می­شود.

این ترکیب برای درمان مسمومیت به سرب و جیوه  مورد استفاده قرار می­گیرد. هم چنین برای حذف آهن اضافی از بدن برای درمان عوارض ناشی از تزریق های مکرر در بیماران مبتلا به تالاسمی کاربرد دارد.

 در دندانپزشکی برای حذف باقیمانده های موجود در کانال ریشه و آماده کردن آن برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار میگیرد.در قطره های چشمی به عنوانن ماده نگهدارنده افزوده می­شود.

[(Cr(EDTA] در ارزیابی عملکرد کلیه نیز مورد استفاده قرار می­گیرد به این صورت که به صورت داخل وریدی تزریق میشود و از میزان خروج آن از ادرار  برای ارزیابی میزان تصفیه گلومرولی استفاده می­کنند.

برخی پزشکان معتقدند EDTA  به عناون یک آنتی اکسیدان عمل میکند و از اتصال رادیکال های آزاد به دیواره سلول های خونی جلوگیری می­کند.

ایمنی

EDTA  سمیت حاد ایجاد میکند (LD50 (rat) of 2.0 – 2.2 g/kg). این ماده دارای خاصیت تجمع زیستی است و از این نظر برای محیط زیست و موجودات آن ایجاد خطرمی­کند.

قیمت ادتا 2 سدیم:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید ادتا 2 سدیم:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش ادتا 2 سدیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

فروش ادتا سدیم

02177641136

02177649244                               

02177641217

 

مقالات مرتبط:

کامل ترین جدول آنتی اکسیدان ها و چه موادی حاوی آنتی اکسیدان ها هستند؟

آنتی اکسیدان ها مانع سرطان

 

یک نظر برای «ادتا 2 سدیم»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *