ادتا 2 سدیم

ادتا چیست ؟ این ماده به دلیل قابلیت ایجاد کلاته با یون های فلزی مختلف در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. داروسازی ، دندانپزشکی ، تصفیه آب ، نساجی ، تولید مواد شوینده و آرایشی بهداشتی از جمله مواردی هستند که از ادتا استفاده می کنند. جهت خرید ادتا 2 سدیم و یا اطلاع از قیمت ها با همکاران ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

.

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

درصد خلوص: 99%

تماس با تلفنتلفن تماس:

021-77641136          021-77649244

021-77641217                021-74926

این محصول به صورت پروفرمایی هم به فروش می رسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایید.

خرید فروش ادتا 2 سدیم

از آنجایی که این ترکیب در هر صنعتی که یون های فلزی نقش دارند می تواند مورد استفاده قرار گیرد، خریدارانی از طیف های مختلف دارد. نکته مهمی که در هنگام خرید باید به آن توجه نمود انتخاب گرید مناسب است. قاعدتا گرید های تکنیکال و صنعتی را نمی توان برای تولید مواد غذایی و یا تصفیه آب مورد استفاده قرار داد، مشاوران ما در واحد فروش با توجه به نیاز شما بهترین گرید را پیشنهاد خواهند نمود.

قیمت ادتا 2 سدیم:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
           09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 انالیز و مشخصات فنی این محصول

خواص و ویژگی ها

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید یا به اختصار EDTA ماده ای از خانواده آمینوپلی کربوکسیلیک اسیدهاست. این ترکیب حلالیت خوبی در آب دارد و بدون رنگ است که به صورت ادتا 2 سدیم و 4 سدیم موجود می باشد. این ماده جز ترکیبات کلاته کننده تقسیم می شود و می تواند یون های فلزی ای از جمله کلسیم را به راحتی کمپلکس نماید. همین خاصیت موجب افزایش کاربرد ترکیب فوق در شوینده ها و فرایند های تصفیه ی آب شده است.

فرمول شیمیایی : C10H14N2Na2O8

وزن مولکولی :  336.21 g/mol

تولید

ادتا برای اولین بار در سال 1935 توسط موس در اثر اختلاط اتیلن دی آمین و کلرو دی استیک اسید ایجاد شد. امروزه EDTA از واکنش اتیلن دی آمین، فرمالدهید و سدیم سیانید سنتز می­شود. این مسیر منجر به تولید نمک سدیم شده که در مرحله بعدی تبدیل به اسید می­شود. این فرآیند سالانه برای تولید 80 هزار تن EDTA مورد استفاده قرار می ­گیرد.

کلات ادتا چیست ؟

ادتا را به عنوان یک عامل کلاته کننده می شناسند. کلاته کننده ها توانایی ایجاد پیوند با یون های فلزی را دارند و به مجموع یون فلز و عامل کلاته کننده ، “کلاته” گفته می شود. ادتا به دلیل ساختاری که از لحاظ مولکولی دارد قابلیت ایجاد پیوند با یون های فلزی همانند آهن و نیکل را دارد و از همین خاصیت در بسیاری از صنایع به منظور حذف یون های فلزی و یا تغییر در خواص یون ها استفاده فراوان می شود. کلات آهن edta یکی از معروفترین کلاتهای این ماده است. 

 

کلات آهن edta

 

کاربرد

مورد عمده مصرف ادتا دو سدیم در جداسازی یون های فلزی موجود در محلول های آبی است. در صنعت نساجی ضمن گرفتن یون ها، از ایجاد ناخالصی در رنگ های سنتز شده جلوگیری کرده و مانع از تغییر رنگ آنها می­شود. در صنعت خمیر و کاغذ از عملکرد یون های فلزی به خصوص از (Mn(II خودداری کرده و با مهار آنها کاتالیز نامتناسب هیدروژن پر اکساید (که به عنوان سفید کننده فاقد کلر شناخته می­شود) را متوقف می­کند.به علل مشابه به برخی مواد غذایی افزوده می ­شود تا مدت نگهداری آنها را افزایش دهد.

سختی آب

یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب باعث سختی آن می شوند ، رسوب این یون ها چه در بدن و چه در تجهیزات مختلف باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده ای می شود، یکی از راه های از بین بردن این سختی استفاده از ادتا است.  در حضور ادتا یون های فلزی رسوب می­ کنند به همین دلیل در اکثر شوینده ها از این ماده استفاده می­ شود.  با کمک این ماده یون هایی مانند کلسیم و منیزیم غیر فعال می شوند و آب نرم می گردد. علاوه بر این ماده ی فوق با کمپلکس نمودن یون های فلزی ناخالص موجود در آب، از خوردگی تجهیزات نیز جلوگیری به عمل خواهد آورد.

محصول فوق برای حذف هیدروژن سولفید از جریان گاز نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این تبدیل هیدروژن سولفید به عنصر گوگرد اکسید می­ شود:

   H2S +2[Fe(EDTA)] → 2[Fe(EDTA)]2-+ 2H++ S

محصول فوق در جداسازی فلزات لانتانید توسط کروماتوگرافی تبادل یونی نیز کاربرد دارد. تبادل یونی امروزه به عنوان تنها روش ایجاد لانتانیدها با درصد خلوص بالاست.

خرید ادتا 2 سدیم با بهترین کیفیت را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

درمان کم خونی

در 1970 مشخص شد که EDTA در فرم FeNa-EDTA می تواند نقشی در درمان کمخونی (آنمی) ایفا نماید. FeNa-EDTA بدون ایجاد طعم و مزه ناخواسته می تواند به بسیاری از محصولات غذایی اضافه شده و سطح مطلوبی از جذب آهن و قابل مقایسه با گوشت قرمز را ارئه دهد.

بر اساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی در حدود 1.6 دمیلیارد نفر در سراسر جهان از کمبود آهن رنج می برند. استفاده از این ترکیب آهن دار در غذاها می تواند این فقر آهن را به صورتی موثر خصوصا در کشورهای در حال توسعه رفع نماید.

درمان کم خونی با ادتا

پس از اولین گزارش در مورد مزایای این ماده، 20 سال طول کشید تا در سال 1999 JECFA (کمیته مشترک FAO-WHO در مورد افزودنی های غذایی) این شکل از ادتا را به عنوان افزودنی غذایی مورد تایید قرار دهد. با این حال در دهه های اخیر پیشرفت های بسیاری در این زمینه صورت گرفته است و در سال 2009 سازمان بهداشت جهانی توصیه به استفاده از FeNa-EDTA در آرد نمود.

صنایع داروسازی

این ماده برای درمان مسمومیت با سرب و آسیب مغزی ناشی از این مسمومیت ، درمان مسمومیت با فلزات رادیواکتیو همانند توریوم ، اورانیوم و استرانسیوم ، برای حذف مس در بیماران مبتلا به “بیماری ویلسون” و برای کاهش میزان کلسیم در بدن افرادی که دارای کلسیم بالایی هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر موارد فوق این ماده برای درمان مشکلات خونی و وریدی همانند ضربان قلب نا منظم ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ، درد قفسه سینه ، فشار خون بالا ، کلسترول بالا ، سکته مغزی و مشکلات گردش خون استفاده می شود.

در صنعت از EDTA برای بهبود پایداری برخی از محصولات دارویی ، شوینده ها ، صابون های مایع ، شامپوها ، اسپری های شیمیایی کشاورزی و مواد آرایشی بهداشتی استفاده می شود.

محصولات آرایشی

ادتا و نمک های آن در محصولاتی مانند ضد آفتاب ها، لوسیون ها، نرم کننده ها، محصولات مراقبت از پوست و… یافت می شوند.

این ترکیب با بلوکه کردن یون های فلزی سبب جلوگیری از خراب شدن محصولات آرایشی می شود. علاوه بر این ترکیب فوق سبب حفظ رایحه و ساختار ترکیبات موجود در محصول نیز می شود.

کاربرد ادتا 2 سدیم در دندانپزشکی

در دندانپزشکی هنگام خالی کردن ریشه دندان مقداری از مواد مورد استفاده به جا می مانند ، دندانپزشکان برای بیرون آوردن این مواد اضافی از ادتا 2 سدیم استفاده می کنند.

[(Cr(EDTA] در ارزیابی عملکرد کلیه نیز مورد استفاده قرار می­ گیرد به این صورت که به صورت داخل وریدی تزریق میشود و از میزان خروج آن از ادرار  برای ارزیابی میزان تصفیه گلومرولی استفاده می­ کنند.

برخی پزشکان معتقدند ادتا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و از اتصال رادیکال های آزاد به دیواره سلول های خونی جلوگیری می­ کند.

ادتا 2 سدیم در دندانپزشکی

تشکیل کمپلکس فلزی

کاربردهایی که در بالا مطرح شدند همگی بر پایه توانایی این نمک برای تشکیل کلاته هستند، در ادامه به این خاصیت می پردازیم. 

ادتا 2 سدیم توانایی ترکیب شدن و تشکیل کلاته به صورت استوکیومتری با تمام فلزات جدول تناوبی را دارد. در ترکیب با یون های دو ظرفیتی و یا سه ظرفیتی تشکیل یک کلات خنثی و یا آنیونی می دهد. این کلاته شدن از واکنش فلز با آنیون های دیگر جلوگیری نموده و حلالیت فلز را به شدت افزایش می دهد.

اثر بخشی ادتا به عنوان یک کلاته کننده برای یک یون فلزی خاص توسط “ثابت پایداری” با یون فلزی بیان می شود. پتانسیل کلاته سازی تحت تاثیر pH، نسبت مولی کلاته به یون فلزی و وجود یون های فلزی رقیب که توانایی تشکیل کلاته با ادتا را دارند، است.

در بین فلزات موجود در مواد مغذی +Fe3 بالاترین ثابت پایداری را دارد و بقیه فلزات به ترتیب عبارتند از :

  • +Cu2
  • +Zn2
  • +Fe2
  • +Ca2
  • +Mg2
  • +Na

علاوه بر معیار ثبات پایداری pH نیز نقش عمده ای در تشکیل کلات دارد و باید در مقدار بهینه خود باشد تا بیشترین بازدهی را به همراه داشته باید در جدول زیر pH بهینه برای یون های مختلف نشان داده شده است:

یونpH بهینه
+Fe31
+Cu23
+Fe25
+Zn24
+Ca27.5
+Mg210

از دو مورد ذکر شده یعنی ثبات پایداری و pH بهینه می توان دریافت که +Fe3 در محیطی با pH 1 بیشترین تمایل را برای کلاته شدن توسط ادتا دارد. هنگامی که ادتا سدیم آهن همراه با غذا بلعیده می شود، انتظار می رود که یون آهن در عبور از اسید معده به ادتا چسپیده بماند. اما یون های +Fe2+ ، Zn2+ ، Cu2 یا +Ca2 در اثنی عشر رد و بدل شود.

 

ایمنی و خطرات

خطرات EDETA2Na

ادتا 2 سدیم سمیت حاد ایجاد می کند (LD50 (rat) of 2.0 – 2.2 g/kg). این ماده دارای خاصیت تجمع زیستی است و از این نظر برای محیط زیست و موجودات آن ایجاد خطر می ­کند.از طرفی در محیط های صنعتی و آزمایشگاهی نیز ممکن است خطراتی ایجاد کند که از جمله آنها استنشاق یا تماس طولانی مدت با پوست یا چشم بوده که ممکن است باعث تحریک و قرمزی پوست یا تحریک سیستم تنفسی شود.

اقدامات لازم در صورت تماس یا استنشاق :

به طور کل پیش از شروع به کار با هر ماده شیمیایی لازم است برگه اطلاعات ایمنی آن را که توسط تولید کننده ارائه شده بررسی نمایید،در ادامه به اقدامات مهم ایمنی در صورت تماس این محصول اشاره خواهیم نمود:

تماس با چشم یا پوست : در صورت تماس با چشم یا پوست شستشو کامل با آب به مدت 15 دقیقه توصیه می شود، در صورت بروز علائم جدید اقدامات پزشکی لازم است.

بلع : در صورت بلع مصدوم را واردار به ریفلاکس نکنید، و به وی چیزی نخورانید، درخواست کمک پزشکی لازم و ضروری است.

اسنتشاق : استنشاق ممکن است باعث تحریک دستگاه تنفسی و اختلال در تنفس شود،بنابراین لازم است مصدوم را به هوای آزاد رسانده و در صورت عدم بهبود علائم، درخواست امداد پزشکی نمایید.

فروش ادتا 2 سدیم در مبتکران شیمی :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

موسسه ی مبتکران شیمی

5/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *