اتانول آمین

اتانول آمین چیست؟ این ماده و ترکیبات حاوی آن در صنایع مختلف و عمدتا صنایع شوینده و دارویی استفاده می شوند،در ادامه ضمن آشنایی بیشتر با این ماده و روش تولید آن،کاربردهای آن را بررسی خواهیم کرد. جهت فروش اتانول آمین و یا خرید اتانول آمین ، اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

خرید اتانول آمین :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش اتانول آمین :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

. تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

کشور تولید کننده: ایران – پتروشیمی شازند

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه 230 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 98.5%

قیمت اتانول آمین :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

. 09198991007

ارتباط با کارشناس فروش: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه Ethanolamine

………..اتانول آمین

.اتانول آمین چیست ؟

فرمول شیمیایی : C2H7NO

جرم مولی : 61.08g/mol 

شکل ظاهری: مایع ویسکوز با بوی آمونیاک

. تولید اتانول آمین 

خانواده Ethanolamine ها شامل، مونو اتانول آمین , دی اتانول آمین و تری اتانول آمین است که بسیار کاربرد دارند. این مواد شیمیایی ویژگی های الکل ها و آمین ها را با هم دارند به همین دلیل ظرفیت انجام واکنش شیمیایی با هر دو گروه را دارند.

به عنوان یک آمین آلکیل های واسطه هستند و برای تشکیل نمک ها و صابون ها با اسید ها وارد واکنش می­شوند و به عنوان یک الکل ،آبدوست هستند و میتوانند استریزه شوند. در ویدئوی زیر انواع انواع اتانول آمینها معرفی شده اند : 

به طور کلی Ethanolamine ها در فرآیند شیرین کردن گاز، به عنوان روان کننده و شوینده، همچنین در صنایع دارویی و کشاورزی مورد استفاده قرار می­گیرد.بیشترین مصارف Ethanolamine ها استفاده از آنها در تولید امولسیفایر ،شوینده ها، صنعت نساجی ،تولید سیمان و شیرین سازی گاز است. اتانل آمین‌ها دربردارنده‌ی یک گروه از آمینو الکل‌ها می‌باشند. همچنین یک دسته ازآنتی هیستامینها Ethanolamine شناخته می‌شوند که از آن جمله می‌توان به کربینوکسامین، کلماستین، دیمن هیدرینات، دی‌فنیل هیدرامین و دوکسیل‌آمین اشاره کرد. مونو Ethanolamine در اتیل اتانول ، متانول ،استون و گلیسیرین حل می شود. در بنزن و اتر حدودی حل می شود و در هپتان ها و سایر آلکالین ها به مقدار کم و ناچیز حل می شود. Ethanolamine مس و سایر آلیازهای فلز مانند روی ، آلومینیوم ، آهن را دچار خوردگی می کند. 

ترکیب  اتیلن اکساید و آمونیاک طبق  واکنش زیرمنجر به تولید MEA می­گردد:

C2H4O + NH3 → H2NCH2CH2OH

DEA و TEA نیز طی واکنش های زیر حاصل می­شوند:

C2H4O + H2NCH2CH2OH → HN(CH2CH2OH)2

C2H4O + HN(CH2CH2OH)2 → N(CH2CH2OH)3

 کاربرد در صنایع شوینده:

این ماده که با نام (MEA) نیز شناخته می شود به عنوان ماده اولیه در تولید شوینده ها، امولسیون کننده ها و وسایل آرایشی بهداشتی استفاده می شود.

کاربرد در صنایع دارویی :

ترکیبات حاوی اتانول آمین استفاده های زیادی در صنایع دارویی دارند،در ادامه به برخی از محصولات دارویی حاوی این ماده و عوارض آنها اشاره خواهیم نمود:

دوکسیل آمین

دوکسیل آمین یکی دیگر از مشتقات آمینی نسل اولی با خواص ضد التهابی ، آرامبخش و آنتی هیستامینی است. هیستامین یک ترکیب آلی نیتروژنه است که می تواند در بدن انسان و سایر پستانداران باعث به وجود آمدن حساسیت شود. هر چند میزان مرگ و میر در اثر این نوع مسمومیت بسیار نادر است اما میزان شدت علائم به میزان مصرف هیستامین و سایر آمین های بیوژنیک و میزان حساسیت فرد به آمین های بیوژنیک خاص متفاوت است.

دوکسیل آمین

مسومیت با ماهی مرکب که عموما به اسم مسمومیت با هیستامین شناخته می شود ، ناشی از خوردن ماهی های دریایی است که حاوی مقادیر زیادی هیستامین و یا سایر آمین های بیوژنیک است. این ماهی ها در بافت های خود دارای مقادیر زیادی هیستیدین هستند که پس از صید و با قرار گرفتن در معرض دما، هیستیدین موجود توسط باکتری هایی خاص به هیستامین تبدیل می شود.

دوکسیل آمین با محدود نمودن برخی مواد خاص در بدن مانند هیستامین و استیل کولین، به تسکین علائم آلرژی، سرماخوردگی و تب یونجه کمک می کند. علائمی مانند آبریزش بینی و عطسه با این آنتی هیستامین بهبود پیدا می کنند.

عوارض:

این محصول در کاهش طول درمان سرماخوردگی اثر ندارد و در برخی موارد می تواند منجر به مسمومیت نیز شود. عوارض دوکسیل آمین عبارتند از:

خواب آلودگی ، سرگیجه، سردرد، یبوست، کاهش هماهنگی اعضا، تار شدن بینایی

در صورت مشاهده مواردی همچون تغییرات روانی و روحی، مشکل در دفع ادرار، نامنظم شدن ضربان قلب و زنگ زدن گوش حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

دیفن هیدرامین

از دیگر مشتقات اتانول آمین ها دیفن هیدرامین است که در پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد. حتما برخی اوقات که برای سرماخوردگی به پزشک خود مراجعه کرده اید این دارو را برای شما تجویز نموده است. همانگونه که در بخش قبلی نیز اشاره شد ماده ای که در بدن باعث به وجود آمدن نشانه های حساسیت و آلرژیک می شود هیستامین است،دیفن هیدرامین نیز که یک آنتی هیستامین به شمار می رود با مسدود و کنترل کردن این ماده به بهبود علائم ناشی از آن مانند آبریزش بینی، خیس شدن چشم، عطسه و .. کمک می کند. همچنین برای تسکین سرفه های ناشی از تحریک شدن جزئی گلو یا مجاری هوایی استفاده می شود.

دیفن هیدرامین

دیفن هیدرامین برای کنترل حرکات غیرارادی و غیرطبیعی افرادی که مبتلا به سندروم پارکینسون هستند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.  

موارد منع مصرف:

در صورتی که هر کدام از شرایط زیر را دارید در مورد مصرف دیفن هیدرامین حتما با پزشک خود مشورت نمایید:

 • انسداد در دستگاه گوارش، مثانه یا سایر مشکلات مربوط به ادرار
 • بیماری های کبد یا کلیه
 • مشکلات های تنفسی مانند آسم
 • بیماری قلبی
 • اختلالات تیروئیدی

در مورد اثر این داروی اتانول آمینی بر روی جنین انسان هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست، اما از آنجایی که می تواند به شیر مادر وارد شود ، در صورت بارداری حتما قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید.

دیمن هیدرینات

عضو دیگر مشتقات Ethanol amine که در صنایع دارویی کاربرد دارد دیمن هیدرینات است. این دارو نیز مانند هم خانواده های قبلی که در مورد آنها سخن گفتیم یک آنتی هیستامین است و هیستامین طبیعی موجود در بدن را کنترل کرده و کاهش می دهد. این دارو برای درمان و پیشگیری از تهوع، استفراغ و سرگیجه ناشی از بیماری های حرکتی مورد استفاده قرار می گیرد. از همین رو به قرص ماشین نیز معروف است.

شاید دیده باشید افرادی را که به محض سوار شدن به ماشین و حرکت دچار حالاتی مانند سرگیجه و استفراغ می شوند، با مصرف دیمن هیدرینات دیگر این حالت ناخوشی به آنها دست نخواهد داد. این دارو را می توان معمولا به صورت بدون نسخه نیز از داروخانه ها تهیه نمود.

دیمن هیدرینات

عوارض:

دیمن هیدرینات می تواند عوارضی دارای علائم زیر را در برخی افراد به وجود بیاورد:

 • خواب آلودگی
 • هیجان و بیش فعالی خصوصا در کودکان
 • سردرد
 • سرگیجه
 • تار شدن دید
 • سرگیجه، غش و حالت تهوع
 • خشک شدن گلو، بینی و دهان

یکی از علائم جدی در اثر مصرف این دارو را می توان افزایش ضربان قلب و تپش نا منظم دانست که در صورت بروز آن لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

. محصولات مرتبط:

فروش و خرید تری اتانول آمین

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *