سولفات آمونیوم
کود سولفات آمونیوم و آشنایی با کاربرد ها و مزایای آنReviewed by مبتکران شیمی on Dec 17Rating: 4.5

کود سولفات آمونیوم چیست؟ چه فوایدی دارد؟ آیا این کود نیتروژن دار برای گیاهان مفید است؟ برای پاسخ به این سوالات و آشنایی بیشتر با این محصول متن زیر را مطالعه نمایید. همچنین شما می توانید جهت اطلاع از قیمت و خرید فروش کود سولفات آمونیوم با ما در ارتباط باشید.

فروش کود سولفات آمونیوم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید  کود سولفات آمونیوم :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده:

بسته بندی: کیسه

درصد خلوص :

قیمت کود سولفات آمونیوم:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

   09198991006

          09198991007

          09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.

روش تولید سولفات آمونیوم

روش سنتی:

درگذشته این ماده به‌ وسیله اسیدسولفوریک (Sulfuric acid) و به‌عنوان محصول جانبی آمونیاک از کک‌های زغال‌سنگ که به‌منظور تولید فولاد استفاده می‌شد به مرحله تولید می‌رسید و هنوز در بعضی از نقاط این روش ادامه دارد.

در حال حاضر بیشتر آمونیاک تولیدشده از واکنش میان آمونیاک مصنوعی و اسیدسولفوریک تولید می‌شود.

 

2NH3 + H2SO4 → (NH4)2SO4

با استفاده از گچ:

گچ استخراج ‌شده از زمین با محلول آمونیوم کربنات (Ammonium carbonate) درون مجموعه‌ای از لوله‌های چرخان واکنش داده می‌شود

(NH4)2CO3 + CaSO42H2O → CaCO3 + 2H2O + (NH4)2SO4

آب از طریق تبخیر حذف می‌شود و محصول به بلوره‌های یک‌ شکل سفید و بزرگ تبدیل می‌شود. همچنین آنیدریت (CaSO4) می‌تواند در این فرآیند مورداستفاده قرار گیرد. مقدار قابل‌توجهی از کود امونیوم سولفات به ‌وسیله عملیات صنعتی خنثی‌کننده ای که برای کاهش آلودگی فرایندی که توسط سولفوریک اسید و همچنین تولید پلی آمید یا کاپرولاکتوم (Caprolactam) به دست می‌آید. این ماده نیز یک محصول فرعی کک کوره عملیاتی است که در آن آمونیاک بیش‌ از حد تشکیل‌ شده با اسیدسولفوریک خنثی می‌شود تا محصول مورد نظر را تشکیل دهد.

کاربردهای آمونیوم سولفات:

کشاورزی: 

این محصول به‌طور عمده به ‌عنوان کود مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای مزایای فراوانی با اضافه کردن گوگرد و نیتروژن به خاک است، زیرا حاوی 21 درصد نیتروژن و 24 درصد گوگرد می باشد و به عنوان یک fertillizer مصنوعی برای خاک‌های قلیایی استفاده می‌ گردد. هنگامی‌که به خاک مرطوب وارد می‌شود، یون آمونیوم آزاد می‌شود. این مقدار، کمی حالت اسیدی ایجاد می‌کند که PH خاک را کاهش می‌دهد. نیتروژن نیز علاوه بر کمک به رشد گیاه باعث حل شدن کود می‌شود و به همین دلیل fertillizer ارزان‌تری نسبت به کودهای مصنوعی دیگر در دسترس قرار می‌دهد. بعلاوه مانند یک علف‌کش مورداستفاده قرار می‌گیرد، زیرا برگ گیاهان هرز را می‌سوزاند و یا آن‌ها را بسیار ضعیف می‌کند. در سال 2015، این ماده به‌ طور عمده (95 درصد مصرف جهانی) برای تولید fertillizer نیتروژن و تنها حدود 5 درصد مصرف جهانی را استفاده صنعتی از آن را تشکیل می‌دهد.

 

کود آمونیوم سولفاتکود امونیوم سولفات

  • تولید برد مدارهای چاپی
  • این محصول، مخمر را فعال می‌کند، به همین دلیل به افزایش تولید نان صنعتی کمک می‌کند و به‌طورکلی یک مکمل غذایی به شمار می‌رود.
  • در ارتقا واکسن‌هایی مانند کزاز، دیفتری، سیاه‌سرفه و فرآیند خالص‌سازی آن‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند.
  • به علت مقاومت گرمایی بالا در برابر شعله آتش از آن در پودرهای ضد آتش استفاده می‌شود
  • در آب‌کاری فلزات و در حمام مورداستفاده این فلزات استفاده می‌گردد.

بازار جهانی

مصرف جهانی این ماده در آسیای جنوب شرقی، چین، آمریکای مرکزی و جنوبی، اروپای غربی و ایالات‌متحده متمرکز است. ازآنجاکه بسیاری از مقادیر این محصول به‌طور غیرمستقیم به‌عنوان یک محصول جانبی تولید می‌شود، تولید آن بیشتر تحت تأثیر افزایش فعالیت‌های معمول صنعتی تا افزایش تقاضا برای کود شیمیایی قرار می‌گیرد. این افزایش ظرفیت در سال‌های 2000 تا 2015 و در کشور چین و با نرخ افزایشی 15 درصد رخ داد که البته تخمین زده می‌شود که این رقم تا سال 2021 به 5 درصد کاهش پیدا کند.

ایمنی:

آمونیوم سولفات می‌تواند تحریک‌کننده پوست و چشم باشد، همچنین استنشاق آن ممکن است باعث بروز حساسیت شود. قبل از استفاده از این ماده پیشنهاد می‌شود نکات ایمنی به‌صورت کامل رعایت شود.

منابع

 (n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://aluminumsulfate.net/ammonium-sulfate

. (n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ammonium_sulfate#section=Fire-Fighting-Measures

 (n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/ammonium-sulfate-chemical-economics-handbook.ht

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *