کود سولفات آمونیوم
آمونیوم سولفات چیست؟Reviewed by مبتکران شیمی on Dec 17Rating: 4.5

آمونیوم سولفات (Ammonium sulfate) با فرمول شیمیایی ((NH4)2SO4) جامدی بی‌بو و بدون رنگ با چگالی 1.769 است که در آب قابل انحلال ولی در الکل حل نمی‌شود.

روش تولید سولفات آمونیوم

روش سنتی:

درگذشته این ماده به‌وسیله اسیدسولفوریک (Sulfuric acid) و به‌عنوان محصول جانبی آمونیاک از کک‌های زغال‌سنگ که به‌منظور تولید فولاد استفاده می‌شد به مرحله تولید می‌رسید و هنوز در بعضی از نقاط این روش ادامه دارد.

در حال حاضر بیشتر آمونیاک تولیدشده از واکنش میان آمونیاک مصنوعی و اسیدسولفوریک تولید می‌شود.

 

2NH3 + H2SO4 → (NH4)2SO4

با استفاده از گچ:

گچ استخراج ‌شده از زمین با محلول آمونیوم کربنات (Ammonium carbonate) درون مجموعه‌ای از لوله‌های چرخان واکنش داده می‌شود

(NH4)2CO3 + CaSO42H2O → CaCO3 + 2H2O + (NH4)2SO4

آب از طریق تبخیر حذف می‌شود و محصول به بلوره‌های یک‌ شکل سفید و بزرگ تبدیل می‌شود. همچنین آنیدریت (CaSO4) می‌تواند در این فرآیند مورداستفاده قرار گیرد. مقدار قابل‌توجهی از امونیوم سولفات به ‌وسیله عملیات صنعتی خنثی‌کننده ای که برای کاهش آلودگی فرایندی که توسط سولفوریک اسید و همچنین تولید پلی آمید یا کاپرولاکتوم (Caprolactam) به دست می‌آید. این ماده نیز یک محصول فرعی کک کوره عملیاتی است که در آن آمونیاک بیش‌ازحد تشکیل‌شده با اسیدسولفوریک خنثی می‌شود تا سولفات آمونیوم را تشکیل دهد.

کاربردهای آمونیوم سولفات:

کشاورزی: 

این محصول به‌طور عمده به ‌عنوان کود مورداستفاده قرار می‌گیرد که این کود، ((NH4)2SO4) دارای مزایای فراوانی با اضافه کردن گوگرد و نیتروژن به خاک است، زیرا حاوی 21 درصد نیتروژن و 24 درصد گوگرد است و به عنوان یک کود مصنوعی برای خاک‌های قلیایی استفاده می‌شود. هنگامی‌که به خاک مرطوب وارد می‌شود، یون آمونیوم آزاد می‌شود. این مقدار، کمی حالت اسیدی ایجاد می‌کند که PH خاک را کاهش می‌دهد. نیتروژن نیز علاوه بر کمک به رشد گیاه باعث حل شدن کود می‌شود و به همین دلیل کود ارزان‌تری نسبت به کودهای مصنوعی دیگر در دسترس قرار می‌دهد. بعلاوه مانند یک علف‌کش مورداستفاده قرار می‌گیرد، زیرا برگ گیاهان هرز را می‌سوزاند و یا آن‌ها را بسیار ضعیف می‌کند. در سال 2015، سولفات آمونیوم به‌طور عمده (95 درصد مصرف جهانی) برای تولید کود نیتروژن و تنها حدود 5 درصد مصرف جهانی را استفاده صنعتی از آن را تشکیل می‌دهد.

 

کود امونیوم سولفات

  • تولید برد مدارهای چاپی
  • سولفات آمونیوم، مخمر را فعال می‌کند، به همین دلیل به افزایش تولید نان صنعتی کمک می‌کند و به‌طورکلی یک مکمل غذایی به شمار می‌رود.
  • در ارتقا واکسن‌هایی مانند کزاز، دیفتری، سیاه‌سرفه و فرآیند خالص‌سازی آن‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند.
  • به علت مقاومت گرمایی بالا در برابر شعله آتش از آن در پودرهای ضد آتش استفاده می‌شود
  • در آب‌کاری فلزات و در حمام مورداستفاده این فلزات استفاده می‌گردد.

بازار جهانی

مصرف جهانی سولفات آمونیوم در آسیای جنوب شرقی، چین، آمریکای مرکزی و جنوبی، اروپای غربی و ایالات‌متحده متمرکز است. ازآنجاکه بسیاری از مقادیر این محصول به‌طور غیرمستقیم به‌عنوان یک محصول جانبی تولید می‌شود، تولید آن بیشتر تحت تأثیر افزایش فعالیت‌های معمول صنعتی تا افزایش تقاضا برای کود شیمیایی قرار می‌گیرد. این افزایش ظرفیت در سال‌های 2000 تا 2015 و در کشور چین و با نرخ افزایشی 15 درصد رخ داد که البته تخمین زده می‌شود که این رقم تا سال 2021 به 5 درصد کاهش پیدا کند.

ایمنی:

آمونیوم سولفات می‌تواند تحریک‌کننده پوست و چشم باشد، همچنین استنشاق آن ممکن است باعث بروز حساسیت شود. قبل از استفاده از این ماده پیشنهاد می‌شود نکات ایمنی به‌صورت کامل رعایت شود.

منابع

Ammonium Sulfate. (n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://aluminumsulfate.net/ammonium-sulfate

Ammonium sulfate. (n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ammonium_sulfate#section=Fire-Fighting-Measures

Ammonium Sulfate. (n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/ammonium-sulfate-chemical-economics-handbook.ht

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *