آشنایی با ammonium sulfate

Ammonium sulfate برای بهبود رشد و بهره وری گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد . در ادامه با روش تولید و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهیم شد . 

روش تولید

روش سنتی:

درگذشته این ماده به‌ وسیله اسید سولفوریک (Sulfuric acid) و به‌عنوان محصول جانبی آمونیاک از کک‌های زغال‌سنگ که به‌منظور تولید فولاد استفاده می‌شد به مرحله تولید می‌رسید و هنوز در بعضی از نقاط این روش ادامه دارد.

در حال حاضر بیشتر آمونیاک تولیدشده از واکنش میان آمونیاک مصنوعی و اسیدسولفوریک تولید می‌شود.

 

2NH3 + H2SO4 → (NH4)2SO4

با استفاده از گچ:

گچ استخراج ‌شده از زمین با محلول آمونیوم کربنات (Ammonium carbonate) درون مجموعه‌ای از لوله‌های چرخان واکنش داده می‌شود

NH4)2CO3 + CaSO42H2O → CaCO3 + 2H2O + (NH4)2SO4)

آب از طریق تبخیر حذف می‌شود و محصول به بلورهای یک‌ شکل سفید و بزرگ تبدیل می‌شود. همچنین آنیدریت (CaSO4) می‌تواند در این فرآیند مورداستفاده قرار گیرد. مقدار قابل‌توجهی از این محصول به ‌وسیله عملیات صنعتی خنثی‌کننده ای که برای کاهش آلودگی فرایندی که توسط سولفوریک اسید و همچنین تولید پلی آمید یا کاپرولاکتوم (Caprolactam) به دست می‌آید. این ماده نیز یک محصول فرعی کک کوره عملیاتی است که در آن آمونیاک بیش‌ از حد تشکیل‌ شده با اسیدسولفوریک خنثی می‌شود تا محصول مورد نظر را تشکیل دهد.

کاربردها

کشاورزی: 

کود سولفات آمونیوم هنگامی‌که به خاک مرطوب وارد می‌شود، یون آمونیوم آزاد می‌شود. این مقدار، کمی حالت اسیدی ایجاد می‌کند که PH خاک را کاهش می‌دهد. نیتروژن نیز علاوه بر کمک به رشد گیاه باعث حل شدن کود می‌شود و به همین دلیل fertillizer ارزان‌تری نسبت به کودهای مصنوعی دیگر در دسترس قرار می‌دهد. بعلاوه مانند یک علف‌کش مورداستفاده قرار می‌گیرد، زیرا برگ گیاهان هرز را می‌سوزاند و یا آن‌ها را بسیار ضعیف می‌کند. در سال 2015، این ماده به‌ طور عمده (95 درصد مصرف جهانی) برای تولید fertillizer نیتروژن و تنها حدود 5 درصد مصرف جهانی را استفاده صنعتی از آن را تشکیل می‌دهد.

 

کاربردهای آمونیوم سولفات

  • تولید برد مدارهای چاپی
  • این محصول، مخمر را فعال می‌کند، به همین دلیل به افزایش تولید نان صنعتی کمک می‌کند و به‌طورکلی یک مکمل غذایی به شمار می‌رود.
  • در ارتقا واکسن‌هایی مانند کزاز، دیفتری، سیاه‌سرفه و فرآیند خالص‌سازی آن‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند.
  • به علت مقاومت گرمایی بالا در برابر شعله آتش از آن در پودرهای ضد آتش استفاده می‌شود
  • در آب‌کاری فلزات و در حمام مورداستفاده این فلزات استفاده می‌گردد.

بازار جهانی

مصرف جهانی این ماده در آسیای جنوب شرقی، چین، آمریکای مرکزی و جنوبی، اروپای غربی و ایالات‌متحده متمرکز است. ازآنجاکه بسیاری از مقادیر این محصول به‌طور غیرمستقیم به‌عنوان یک محصول جانبی تولید می‌شود، تولید آن بیشتر تحت تأثیر افزایش فعالیت‌های معمول صنعتی تا افزایش تقاضا برای کود شیمیایی قرار می‌گیرد. این افزایش ظرفیت در سال‌های 2000 تا 2015 و در کشور چین و با نرخ افزایشی 15 درصد رخ داد که البته تخمین زده می‌شود که این رقم تا سال 2021 به 5 درصد کاهش پیدا کند.

ایمنی:

استنشاق آن ممکن است باعث بروز حساسیت شود. قبل از استفاده از این ماده پیشنهاد می‌شود نکات ایمنی به‌صورت کامل رعایت شود.

منابع

 (n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://aluminumsulfate.net/ammonium-sulfate

. (n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ammonium_sulfate#section=Fire-Fighting-Measures

 (n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/ammonium-sulfate-chemical-economics-handbook.ht

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *