سیانور پتاسیم

سیانور پتاسیم چیست ؟ potassium cyanide یا پتاسیم سیانید یک ترکیب شیمیایی غیر آلی از خانوه سیانور هاست با فرمول مولکولیKCN یا CKN (فرمول شیمیایی پتاسیم سیانور), جرم مولکولی 65.116  گرم بر مول است که در دمای اتاق به صورت یک جامد سفید رنگ می باشد. این ترکیب به شدت سمی است و به عنوان مهار کننده ی بسیاری از فرایندهای متابولیک محسوب می شود. KCN در بسیاری از فرایندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. ظاهر کریستالی این ترکیب بسیار شبیه به دانه های شکر است و دارای میزان حلالیت بسیار زیادی درون آب است. از پتاسیم سیانید عموما در فرایند استخراج طلا, سنتزهای ارگانیک و هم چنین آبکاری ها استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این ماده می توان به مصرف آن در جواهرسازی اشاره کرد.شما می توانید جهت دریافت اطلاعات در مورد خرید سیانور پتاسیم , فروش سیانور پتاسیم و یا اطلاع از قیمت آن با ما در ارتباط باشید.

دقت فرمایید فروش هر نوع سیانور فقط به صورت عمده و با داشتن مجوز از سوی خریدار امکان پذیر است. لطفا در صورت نداشتن مجوز برای خرید تماس نگیرید.

آشنایی با سیانور پتاسیم

این ماده به شدت سمی است. این ترکیب اگر در مجاورت رطوبت قرار بگیرد, به علت شروع فرایند هیدرولیز در آن, مقدار کمی هیدروژن سیانید تولید می کند که ماده ای کشنده است. بوی هیدروژن سیانید شبیه به بوی بادام تلخ است. هر چند به دلیل وجود تفاوت های ژنتیکی همه افراد نمی توانند این بو را حس کنند. طعم آن نیز مشابه با طعم ترکیبات اسیدی همراه با یک حس سوزش است.

تولید:

potassium cyanide از ترکیب هیدروژن سیانید با محلول آبی پتاسیم هیدروکسید, طبق واکنش زیر به صورت تبخیر مخلوط در محیط خلاء تولید می شود.

سیانور پتاسیم

و یا با واکنش فرمامید با پتاسیم هیدروکسید طبق واکنش زیر سنتر می شود.

سیانور پتاسیم

در حال حاضر چیزی در حدود 50000 تن از این ترکیب در سال تولید می شود.

اما به طور تاریخی تا پیش از سال 1900 یعنی قبل از اختراع فرایند کستنر, این ماده مهم ترین منبع فلزهای قلیایی صنایعنور دار محسوب می شده است. در این فرایند قدیمی, KCN را از تجزیه potassium ferrocyanide تولید می کرده اند. طبق واکنش زیر:

پتاسیوم سیانید

کاربردها:

در کاربری های تجاری از این ماده در فرایند استخراج فلز طلا از معادن استفاده می شود. همه ی ما, ممکن است هنگامی که صحبت از استخراج معادن طلا می شود, روش های قدیمی استخراج طلا, مثل استخراج تکه های طلا از سنگ های معادن و یا یافتن تکه ها در آب جاری رودخانه ها در حافظه مان تصویر شود. اما امروزه تکه های بزرگ فلز طلا در معادن بسیار کم و محدود پیدا می شود و اغلب اوقات می توان آن را به فرم پودر در صخره ها یافت. و این بدین معنی است که برای این منظور ما نیاز به روش های ویژه ای جهت جداسازی این پودرها از سایر ناخالصی ها داریم.

استخراج سنگ معدن

فرایند بدین صورت است که سنگ معدن حاوی فلز طلا در واحد فرآوری خورد و ریز شده و به محلول سیانور پتاسیم اضافه می گردد. طلا با مولکول های سیانور واکنش داده و پیوندهای محکمی بین آنها تشکیل می دهد. این ترکیب حاصل, قابل انحلال در آب است که همین ویژگی آن موجب می شود تا بتوان آن را از سایر مواد معدنی جدا کرد. در نهایت نیز با فلز روی واکنش می دهد تا مجددا به فرم جامد تبدیل شود. ترکیب حاصله گداخته شده تا فلز طلا ذوب شود, سپس آن را درون یک سری قالب ها, قالب گیری می کنند.

درحال حاضر با در نظر گرفتن نیاز مبرمی که به فلز طلا وجود دارد, سنگ معدنی که حتی 0.005%  هم طلا داشته باشد, سنگ معدن طلا محسوب می شود.

سنتز مواد ارگانیک

از دیگر کاربردهای این ماده می توان به این موارد اشاره کرد: از پتاسیم سیانید و سدیم سیانید به طور گسترده در سنتز مواد ارگانیک به منظور تولید نیتریل ها و کربوکسیلیک اسیدها استفاده می کنند. به خصوص در واکنش von Richter. از این ترکیب هم چنین به منظور سنتز hydantoins استفاده می کنند که این ترکیب خود در سنتزهای میان دستی, زمانی که با ترکیبات کربونیل واکنش می دهد, کاربرد دارد.

از KCN هم چنین در ظهور فیلم های عکاسی در گذشته استفاده می شده است.

سیانور پتاسیم

ایمنی:

این ماده ترکیبی است که اگر وارد بدن انسان شود, از تنفس سلولی جلوگیری می کند. KCN بسیار سریع عمل می کند, و سریعا بدن قربانی دچار خفگی می شود. بدن فرد مسموم شده با این ترکیب به رنگ قرمز یا کبود در می آید. چرا که سلول های بافت بدن قادر به تنفس و دریافت اکسیژن نخواهند بود. پس پیش از شروع به کار با این محصول حتما msds محصول مطالعه گردد.

7 نظر برای «سیانور پتاسیم چیست ؟ | potassium cyanide»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.