ایزوپروپانول

ایزوپروپانول چیست ؟ ایزوپروپانول یا ایزوپروپیل الکل مایعی شفاف ، بی رنگ و فرار است که یکی از مواد تشکیل دهنده الکل ماساژ است که تقریبا شامل 70 تا 90 درصد ایزوپروپیل الکل یا اتانول می شود. هدف از تولید این ماده کاربرد و مصرف آن در صنایع شوینده مانند پاک کننده ها و ضد عفونی کننده ها، محصولات خانگی، رقیق کننده های رنگ و ضد یخ ها می باشد. در مصارف پزشکی نیز رد پایی از آن پیدا می شود. این مایع دارای قابلیت آتش گیری می باشد و همچنین در بیشتر حلال ها مانند آب، انحلال پذیر است.

.

.

خواص ایزوپروپانول:

 • فرمول شیمیایی ایزوپروپانول به صورت C3H8O می باشد.
 • دارای وزن مولکولی 60.096 گرم بر مول است.
 • مایعی بی رنگ و فرار است و دارای بویی خوش آیند می باشد
 • طعم و مزه آن تلخ و نقطه ی جوش 180.5 درجه ی فارنهایت است.
 • دارای نقطه ذوب 127- و نقطه فلش 53 درجه فارنهایت (11.7 درجه ی سانتی گراد) است. در نتیجه این ماده به دلیل خاصیت اشتعال زایی بالایی که دارد باید به دور از سایر مواد اشتعال زا، حرارت و جرقه نگهداری شود.
 • انحلال پذیری خوبی در اب دارد و مقدار آن 1000000 میلی گرم بر لیتر اندازه گیری شده است.
 • در حلال هایی نظیر اتر، کلروفوم و الکل انحلال پذیر است اما در محلول های نمکی قابلیت انحلال ندارد.
 • چگالی ویژه آن در حدود 0.785 در دمای 68 درجه فارنهایت اندازه گیری شده است
 • فشار بخار این ترکیب شفاف شیمیایی 33 میلی متر جیوه در دمای 68 درجه فارنهایت یا 40 میلی متر جیوه در 74.8 درجه فارنهایت تعیین شده است.
 • حد خود آتش گیری ایزوپروپیل الکل در دمای 750 درجه فارنهایت گزارش شده است.
 • این الکل صنعتی دارای خاصیت خورندگی است و مواد پلاستیکی و پوششی را مورد خوردگی قرار می دهد.
 • ویسکوزیته آن در حدود 2.038 میلی پاسکال ثانیه اندازه گیری شده است.

ساختار ایزوپروپانول

ساختار مولکولی این محصول به صورت شکل زیر می باشد.

ساختار شیمیایی ایزوپروپانول

به عنوان یک گروه ایزوپروپیل متصل به گروه هیدروکسیل، می توان آن را ساده ترین مثال الکل نوع دوم دانست که اتم کربن الکل به دو اتم کربن دیگر متصل شده است.

 این ماده در استون انحلال پذیری بالای دارد و در محلول های نمکی نامحلول است.

ترکیب فوق می تواند با برخی پلاستیک ها، روکش ها و لاستیک ها نیز واکنش دهد.

 عوارض ایزوپروپانول:

بخارات این مایع باعث تحریک یا سوزش ملایم در چشم و دستگاه تنفسی فوقانی می شود. غلظت بالایی از این ماده می تواند بی حس کننده باشد که موجب مصدومیت و آثار سوء روی پوست گردد. همچنین این ترکیب شیمیایی هنگامی که در معرض حرارت قرار گیرد بسیار خظرناک خواهد بود. دمای بحرانی آن 508.3 کلوین و فشار بحرانی آن نیز 4.7 مگا پاسکال خواهد بود. توصیه می گردد که قبل از تماس و در معرض این ماده قرار گرفتن، msds ایزوپروپانول مطالعه گردد.

کمک های اولیه در صورت تماس:

اگر چشم های فرد مصدوم با این ماده مورد تماس قرار گرفته باشد، باید آنها را با آب و یا محلول نرمال سالین به مدت 20 الی 30 دقیقه شستشو داد و به طور همزمان با این کار، با مرکز خدمات درمانی تماس گرفته شود. سریعا باید فرد مصدوم را به بیمارستان منتقل کرد حتی اگر علائم آن نظیر سوزش هنوز مشاهده نشده باشد.

اگر فرد ایزوپروپیلن الکل را فقط استنشاق کرده باشد، باید او را سریعا از محل خارج کرد و در معرض هوای تازه قرار داد.

این مقاله در مورد ایزوپروپانول صنعتی ، خواص و کاربرد ایزوپروپانول تهیه و تنظیم گردیده است.

آیا این ماده خوراکی است؟

ماده ی اصلی موجود در رابینگ الکل ایزوپروپیل الکل می باشد و به طور معمول از 70 درصد از این ترکیب ساخته شده است. ( این درصد می تواند از 60 تا 99 نیز متغیر باشد). این ماده را می توان برای تمیز نمودن منازل از داروخانه ها تهیه نمود. ایزوپروپیل الکل با الکل موجود در مشروبات الکلی ، آبجو و شراب (اتانول) متفاوت است و نوشیدن آن می تواند مسمومیت هایی را در پی داشت باشد و همچینین موجب نابینایی گردد.

کاربردهای ایزوپروپانول

به دلیل ارزان قیمت بودن این ترکیب نسبت به اتانول افراد سود جو این ماده را به جای مشروبات الکلی به فروش می رسانند. 

مصرف این ماده می تواند منجر به تحریک دستگاه گوارشی شود. نوشیدن مقدار زیادی از آن می تواند باعث استفراغ ، اسهال ، درد و خونریزی در معده و روده شود. در نتیجه به دلیل دهیدراته شدن و کمبود آب بدن ، فرد ممکن است دچار کاهش شدید فشار خون، اغما و در نهایت مرگ شود.

خرید و فروش ایزوپروپانول :

شماره تماس:

۷۷۶۴۱۱۳۶ -۰۲۱

 

 

منابع:

Isopropyl alcohol. (n.d.). Retrieved October 28, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/isopropanol#section=Top

Isopropyl alcohol. (n.d.). Retrieved October 28, 2018, from https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/isopropyl-alcohol

محصولات مرتبط:

فروش ایزوپروپیل الکل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *